Ekomuzeum wokół Trojgarbu

27

Pozostałość skandynawskiego lodowca

Przepiękny region gór wałbrzyskich, w tym masywów Trójgarbu i Chełmca, z położonymi wśród nich malowniczymi miejscowościami, to wspaniałe miejsce wypoczynku, rekreacji i edukacji. W ramach inwestycji w 2018 r. do Państwa dyspozycji zostały oddane nowo wytyczone szlaki turystyczne (łącznie ponad 70 km pieszych ścieżek), 11 nowych wiat turystycznych, 34 przystanki z ławami i stołami oraz 76 tablic edukacyjnych zawierających informacje o przyrodniczych, historycznych i kulturowych zasobach obszaru Ekomuzeum. Ponadto stojaki na rowery, nowe kosze na śmieci i wieża widokowa na szczycie Trójgarbu.

Wieża widokowa na szczycie Trójgarbu
Od grudnia 2018 roku udostępniona została 30-metrowa wieża widokowa wyrastająca ponad korony drzew. Stalowa konstrukcja, wykończona modrzewiowym drewnem, z trzema platformami widokowymi, daje możliwość obserwowania panoramy od Karkonoszy po Wrocław. Na szczycie Trójgarbu znajduje się również miejsce do biwakowania, tablice informacyjne oraz skrzyżowanie szlaków turystycznych, które prowadzą w inne ciekawe zakątki regionu.

Biały kamień z Białego Kamienia
Biały Kamień jako osada istniał już w XIII wieku i jego nazwa zmieniała się przez wieki tylko nieznacznie – od Wissenstein przez Weißenstein do Weißstein. Jeszcze po wojnie była to osobna miejscowość, włączona do Wałbrzycha w 1951 roku.

Historia białego kamienia, od którego pochodzi nazwa tego miejsca, jest pełna niejasności, co czyni ją jeszcze ciekawszą. Według opinii geologów, legendarny biały kamień to tak naprawdę różowy granit, który zostawił na tym terenie skandynawski lodowiec. Początkowo stał on przy gospodzie, która przyjęła od niego nazwę („Kretscham am weißen Stein”), potem chwilowo stracił swoją honorową funkcję stając się częścią umocnień przy budowanym moście, by w 1924 roku trafić na miejsce obok pomnika Bismarcka. Po wojnie głaz zaginął, o czym krążyły rozmaite legendy – odnaleziono go jednak przy Placu Kołłątaja, po drugiej stronie budynku MZB.

(Opracowano korzystając z artykułu Magdaleny Sakowskiej)

Zdjęcie - Chełmiec widziany z ul. Piasta fot. Krzysztof Żarkowski
Chełmiec widziany z ul. Piasta fot. Krzysztof Żarkowski
Zdjęcie - Biały kamień na Białym Kamieniu fot. Krzysztof Żarkowski
Biały kamień na Białym Kamieniu fot. Krzysztof Żarkowski